Replacement or additional screen surfaces for HD Fast-Fold Deluxe and Fast-Fold Truss frames.
- Offers maximum cost-efficiency with added feasibility
- A 16:9 projector on a 16:9 screen is obviously the best mix for streamlining HDTV
- 120" screen height for maximum productivity and better reliance
- 216" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Screen measures 245" diagonally that is suitable for a wide range of environments
- Da-Mat has a smooth, white surface for precise image generation and enables an especially wide angle of view with little loss of resolution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 245" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Screen Width | 216" |
| Screen Height | 120" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Fabric | Da-Mat |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

