The Holo Screen is a holographic rear projection screen for point-of-sale applications in retail stores, window displays, airports, banks and other high traffic areas. The result is a remarkably bright and clear image even in brightly lit environments.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- A 16:9 projector on a 16:9 screen is obviously the best mix for streamlining HDTV
- 37.5" screen height for maximum productivity and better reliance
- 67" screen width for convenient viewing with better dependability
- 77" projection screen is designed to work with all types of projectors
- Experience the holo screen screen fabric that is designed to handle multiple usage applications with different lighting conditions and viewing angles
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 77" |
| Rear Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Thickness | 250 mil |
| Screen Width | 67" |
| Screen Height | 37.5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Fabric | Holo Screen |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.