The PR3000RTXL2UN is a Smart App Sinewave rack/tower convertible UPS with line-interactive topology, surge protection, and battery backup. CyberPower's Smart App Sinewave series creates a sine wave output devoid of power gaps which could cause unexpected shutdowns of sensitive equipment.
The Smart App Sinewave PR3000RTXL2UN improves battery life through battery equalization technology and Automatic Voltage Regulation (AVR), which corrects minor power fluctuations without switching to battery power. The enhanced chassis design with an easy-to-access toolless front panel, captive screws for battery panel access, and color-coded rear panel make battery changes and installations simple and fast. The PR3000RTXL2UN also has an innovative LCD panel that rotates 90°, tilts for a better viewing angle, and provides information on 47 different settings including UPS stats, UPS setup and control management, and testing options.
This model accepts the BP48VP2U02 Extended Battery Module (EBM) for expanded runtime during power outages and includes pre-installed RMCARD205 network management card for remote management and control via a standard web browser or network management system.
With a ,400,000 connected equipment guarantee and a three-year warranty, you can trust CyberPower's commitment to the quality of the PR3000RTXL2UN.
- Warranty: 3 year
- Remote management: Yes, pre-installed RMCARD205
- Communication: USB, Serial, SNMP, Relay, EPO
- Management software: PowerPanel® Business
- Outlet types: 8 � NEMA 5-20R; 1 x NEMA L5-30R
- Plug type & cord: NEMA L5-30P, 10 ft. cord
- Waveform: Sine Wave
- Output: 100-120 VAC ± 5%
- Topology: Line Interactive
- Capacity: 3000 VA / 3000 W
| Brand | |
|---|---|
| Brand | CyberPower Systems |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Out | 9 |
| Number of Critical Load Outle | 4 |
| Replaceable Battery | Yes |
| Input Frequency | 63 Hz |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Overload Protection | Yes |
| AVR | Yes |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Energy Saving | GreenPower UPS™ Bypass Technology |
| EPO Port | Yes |
| Receptacle Detail | 1 x NEMA L5-30R |
| Receptacle Type | NEMA L5-30R |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Size | 12V |
| Number of Batteries | 4 |
| Battery Characteristics | Sealed |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Input Voltage Range | 75 V AC - 155 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (VA) | 3000 VA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| DC System Voltage | 12 V DC |
| Backup/Run Time (Full Load) | 1.70 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 7 Minute |
| Transfer Time | 4 ms |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 2430 J |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | SNMP/HTTP Remote Monitoring |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Alarm | Over Charge |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Thermal Dissipation | 35.40 W |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Maximum Operating Elevation | 10000 ft |
| Maximum Storage Elevation | 50000 ft |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Sound Emission (A-Weighted) | 57.5 dB(A) |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Directly Connected Equipment | $400000 Lifetime |











