A tower UPS with line interactive topology, the CyberPower Smart App Sinewave PR2200LCD provides battery backup, power protection (using sine wave output), and surge protection for corporate servers, department servers, storage appliances, network devices, and telecom installations requiring Active PFC power source compatibility. The PR2200LCD uses Automatic Voltage Regulation (AVR) to correct minor power fluctuations without switching to battery power, which extends battery life. AVR is essential in areas where power fluctuations occur frequently. The PR2200LCD comes with a three-year warranty and a ,375,000 Connected Equipment Guarantee.
- Warranty: 3 year
- Remote management: Yes
- Communication: USB, Serial, SNMP, Relay, EPO
- Management software: PowerPanel® Business Edition
- Plug type & cord: NEMA L5-30P, 10 ft. cord
- Outlet types: 8 � NEMA 5-15R, 2 � NEMA 5-20R
- Output: 120 VAC ± 5%
- Topology: Line Interactive
- Waveform: Sine Wave
- Capacity: 2200 VA / 1980 W
| Brand | |
|---|---|
| Brand | CyberPower Systems |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Out | 10 |
| Replaceable Battery | Yes |
| Input Frequency | 63 Hz |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| AVR | Yes |
| Energy Saving | GreenPower UPS™ Bypass Technology |
| EPO Port | Yes |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Size | 12V |
| Number of Batteries | 4 |
| Battery Characteristics | Sealed |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Input Voltage Range | 75 V AC - 154 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Circuit Breaker Current Rating | 30 A |
| Load Capacity (Watt) | 1980 W |
| Load Capacity (VA) | 2200 VA |
| Output Power Factor | 0.9 |
| Backup/Run Time (Full Load) | 8 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 26 Minute |
| Transfer Time | 4 ms |
| Waveform Type | Step Wave |
| Surge Energy Rating | 1030 J |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | SNMP/HTTP Remote Monitoring |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Alarm | Battery Mode |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 113°F (45°C) |
| Energy Star | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Directly Connected Equipment | $375000 Lifetime |









