- Remote management: Yes
- Warranty: 3 year
- Communication: USB, Serial, SNMP, Relay, EPO
- Management software: PowerPanel® Business Edition
- Outlet types: 10 � IEC320 C13
- Plug type & cord: IEC320 C14 10 ft. cord
- Output: 220/230/240 VAC ± 5%
- Topology: Line Interactive
- Waveform: Sine Wave
- Capacity: 1500 VA / 1125 W
| Brand | |
|---|---|
| Brand | CyberPower Systems |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Out | 10 |
| Number of Critical Load Outle | 4 |
| Replaceable Battery | Yes |
| Input Frequency | 60 Hz |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Overload Protection | Yes |
| AVR | Yes |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Energy Saving | GreenPower UPS™ Bypass Technology |
| EPO Port | Yes |
| Receptacle Detail | 10 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | IEC 320-C14 |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Size | 12V |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Characteristics | Sealed |
| Typical Battery Recharge Time | 6 Hour |
| Input Voltage Range | 160 V AC - 280 V AC |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Circuit Breaker Current Rating | 15 A |
| Load Capacity (Watt) | 1125 W |
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Output Power Factor | 0.8 |
| Backup/Run Time (Full Load) | 9 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 24 Minute |
| Transfer Time | 4 ms |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 810 J |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | SNMP/HTTP Remote Monitoring |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Alarm | Battery Mode |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Thermal Dissipation | 49.82 W |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 72" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 113°F (45°C) |
| Maximum Operating Elevation | 10000 ft |
| Maximum Storage Elevation | 50000 ft |
| Energy Star | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Sound Emission (A-Weighted) | 34.5 dB(A) |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Directly Connected Equipment | $400000 Lifetime |
CyberPower PR1500ELCDRTXL2U Smart App Sinewave UPS Systems - 1500VA/1125W, 230 VAC, IEC-320 C14, 2U, Rack / Tower, Sine Wave, 10 Outlets, LCD, PowerPanel® Business, $400000 CEG, 3YR Warranty
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







