The CyberPower PDU41102, a 24-outlet (front), 0U rackmount switched power distribution unit (PDU), provides 120V 30A output. It distributes power to 24 NEMA 5-20R receptacles from a single NEMA L5-30P plug with unfiltered electrical pass-through. The switched outlet receptacles can be managed individually or collectively over the network, using the CyberPower Management Console, a web browser, and the RJ45 Ethernet port for network connection, or locally by using the LCD controls.
Outlets can be turned on, turned off, or cycled on demand or at programmed times to address a number of needs including remote rebooting of locked equipment, load shedding, power sequencing, and locking out unauthorized loads. The PDU41102 comes with a three-year limited warranty that covers defects in materials and workmanship in the product under normal use and conditions within three years of the purchase date.
- Automated notifications: Email, SMS Text, and SNMP Trap
- Phase: Single
- Amps: 30A (Derated to 24A)
- Volts: 100 - 120 V
- Frequency: 50Hz/60Hz
- Plug type: NEMA L5-30P
- Outlets: 24 NEMA 5-20R
- Size: 0U Rackmount
- Warranty: 3 year
| Brand | |
|---|---|
| Brand | CyberPower Systems |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Switched |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 24 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Locking Receptacles | Cord Retention Tray |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage Range | 100 V AC - 120 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| Appearance | |
|---|---|
| Design | Modular |
| General Features | |
|---|---|
| Environmental Sensors | Temperature/Humidity |
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 149°F (65°C) |
| Minimum Storage Temperature | 5°F (-15°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UL Listed | Yes |