The CyberPower PDU31101, a 24-outlet (front), 0U rackmount monitored power distribution unit (PDU) provides 120V 20A output. It distributes power to 24 NEMA 5-20R receptacles from a single NEMA L5-20P plug with unfiltered electrical pass-through. (May be converted to non-locking NEMA 5-20P plug with included adapter.) Monitor power status over the network by using the CyberPower management console and the RJ45 Ethernet port for network connection. Monitor power status locally by using the LCD.
The PDU31101 comes with a three-year limited warranty that covers defects in materials and workmanship in the product under normal use and conditions.
- Automated notifications: E-mail, SMS, Text and SNMP Trap
- Phase: Single
- Amps: 20A (Derated to 16A)
- Volts: 100-120V
- Frequency: 50/60Hz
- Plug type: NEMA (L)5-20P
- Outlets: 24 NEMA 5-20R
- Size: 0U Rackmount
- Warranty: 3 year
| Brand | |
|---|---|
| Brand | CyberPower Systems |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Monitored |
| Remote Outlet Switching | No |
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 24 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-20P |
| Locking Receptacles | Cord Retention Tray |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage Range | 100 V AC - 120 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Mount Type | Wall-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 149°F (65°C) |
| Minimum Storage Temperature | 5°F (-15°C) |
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UL Listed | Yes |