The CyberPower PDU20BHVT12R, a 12-outlet (rear) rackmount basic power distribution unit (PDU), provides 208V/230V 20A output. It distributes power to 12 IEC-320 C13 receptacles from a single NEMA L6-20P twist lock plug with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, the PDU20BHVT12R has rugged, industrial-grade metal housing and a 10-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray, and is ETL/RoHS certified. A limited lifetime warranty covers defects in materials and workmanship in the product under normal use and conditions.
- Cord length (ft.): 10
- Warranty: Limited lifetime
- Dimensions (in.): 17.5W x 1.75H x 1.5D
- Plug type: NEMA L6-20P
- Outlets: 12 IEC-320 C13
- Size: 1U Rackmount
- Volts: 208 - 230 V
- Frequency: 50Hz/60Hz
- Phase: Single
- Amps: 20A (Derated to 16A)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | CyberPower Systems |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Basic |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 12 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-20P |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 230 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage Range | 200 V AC - 230 V AC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | No |
| Environmentally Friendly | Yes |











