The CyberPower Smart App Online OL6KSTF rack/tower step-down isolation transformer converts 200 V to 240 V input voltage originating from utility power, a UPS, or a generator to 120 V output.
The OL6KSTF has a capacity of 6,000 VA / 6,000 Watts. It features six (6) NEMA 5-20R receptacles that can support output to NEMA 5-15P and 5-20P plug power cords. A hardwire output terminal block provides a means to connect to an electrical subpanel.
The included 6-foot cord (NEMA L6-30P plug to ROJ) connects the OL6KSTF to input power. Over temperature protection safeguards your OL6KSTF from damage if the internal heat exceeds safe operating parameters. A Three-Year Warranty ensures that this step-down transformer has passed our highest quality standards in design, assembly, material or workmanship.- Over temperature protection: Yes
- Warranty: Three year
- Form factor: 2U Rack/Tower convertible
- Overload protection: Output circuit breakers
- Outlets: (6) NEMA 5-20R, (1) Hardwire Terminal Block
- Plug type & cord: 6 ft NEMA L6-30P power cord
- Output: 120 V, 208 V, 50/60 Hz
- Power conversion: 208 V from utility, UPS, or generator to 120 V output
- Step-down transformer: 6,000 VA / 6,000 W
| Brand | |
|---|---|
| Brand | CyberPower Systems |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Output Receptacle Detail | 1 x Terminal Block |
| Input Receptacle Type | Hardwired |
| Output Receptacle Type | Terminal Block |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Power Rating | 6000 VA |
| Maximum Line Current | 30 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower/Rack Mountable |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 72" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Energy Star | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.