The CyberPower Smart App Online OL6KRTHD high-density design offers more power in less space. In fact, it can be configured into 2U of rack space or as a tower, compared to 3U and 4U for similar competitive UPS models - giving you more room to grow. The OL6KRTHD features double-conversion topology for seamless power protection and a pre-installed RMCARD205.
For monitoring, this UPS offers a new state-of-the-art, multi-function, color matrix LCD screen that is simple to set up and easy to use. The color-coded alerts provide clear status of the UPS and the screen orientation rotates automatically when placed into a tower configuration.
The OL6KRTHD ensures maximum efficiency and capacity output with a Power Factor rating (PF) of 1. The energy-saving GreenPower UPS™ ECO Mode enables up to 96% efficiency while reducing power consumption and thermal dissipation. The variable 7-speed fan provides automatic thermal management, based on power load, to reduce noise.
The optional BP144VL2U01 Extended Battery Module (EBM) expands runtime and up to ten EBMs can be connected in a daisy-chain to the UPS for more backup power. Plus, it's all backed by a three-year warranty (including batteries) and a ,300,000 Connected Equipment Guarantee.
- Energy saving: ECO Mode Efficiency >96%
- Warranty: 3 year
- Management software: PowerPanel® Business Edition
- Communication ports: USB, Serial, SNMP, EPO
- Outlet types: 2 � NEMA L6-20R, 2 x NEMA L6-30R
- Plug type & cord: NEMA L6-30P Power Cord with Hardwire Option
- Output: 200, 208, 220, 230, 240 VAC User Configurable ±2%
- Waveform: Sine Wave
- Topology: Double-conversion
- High Density: 2U Size
- Power Factor (PF): 1
- Capacity: 6000 VA / 6000 W
| Brand | |
|---|---|
| Brand | CyberPower Systems |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Replaceable Battery | No |
| Input Frequency | 70 Hz |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Overload Protection | Yes |
| Energy Saving | ECO Mode Efficiency >96% |
| EPO Port | Yes |
| Receptacle Detail | 2 x NEMA L6-20R |
| Receptacle Type | NEMA L6-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Battery Capacity | 5700 mAh |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Size | 12V |
| Number of Batteries | 12 |
| Battery Characteristics | Sealed |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Efficiency | 96% |
| Circuit Breaker Current Rating | 50 A |
| Load Capacity (Watt) | 6000 W |
| Load Capacity (VA) | 6000 VA |
| Input Power Factor | 0.99 |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Output Power Factor | 1 |
| DC System Voltage | 12 V DC |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2.40 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 6.20 Minute |
| Transfer Time | 0 ns |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 2430 J |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | SNMP/HTTP Remote Monitoring |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Alarm | Battery Mode |
| Protection Type | Short Circuit |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Condition | New |
| Thermal Dissipation | 383.04 W |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) - 113°F (45°C) |
| Operating Humidity | 0% - 90% |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Maximum Operating Elevation | 10000 ft |
| Maximum Storage Elevation | 50000 ft |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Sound Emission (A-Weighted) | 66 dB(A) |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Directly Connected Equipment | $300000 Lifetime |