The mobile A6 Scanshell 800NR sheet-fed twain compatible color scanning device which interfaces to any standard USB port. It is the scanning solution of Photo, Business Card, Bank Check, ID card, driving License, and Lottery Ticket. The ideal compact design and scanning quality makes it a perfect companion for your computer facility. Saving and keeping the information of Bank Check, ID Card, and Photo quickly and clearly.
- A perfect solution for scanning various types of cards
- The color scanner enables scanning the document or photo in its original color
- Color accuracy can be managed with 24-bit depth
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Card Scanning Solutions |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Depth | 24-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 200 mW |
| Power Source | USB |
| Operating Power Consumption | 2 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Card Scanning Solutions |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Maximum Scan Size | 4.20" x 7" |
| Automatic Document Feeder Inc | No |
| Duplex Scanning | No |
| Scan Color | Color |
| Large Format | No |
| Scanning Modes | Simplex |
| Media Type | Plain Paper |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Media Size | 4.20" x 7" |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 3 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 6 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.