Crucial CUDIMM and CSODIMM | Faster next-gen DDR5 memory
Powerful next-gen support for AI PCs with Crucial DDR5 CUDIMM and CSODIMM memory
Introducing Crucial DDR5 CUDIMM and CSODIMM Memory, designed to improve your computing experience with JEDEC speeds up to 6,400 MT/s-twice as fast as DDR42. This new form factor features a clock driver directly on the module to support speed stability, faster downloads, and better refresh rates.
Powerful next-gen DDR5 support for AI PCs | Enjoy 6,400MT/s speed right out of the box
6,400Mhz - up to 2x faster than DDR4 Faster downloads and refresh rates
Built for next-gen CPUs
Compatible with Intel® Core™ Ultra processors (Series 2) Out-of-the-box performance boost
Upgrade performance for smoother computing
Fuel your AI PC Increase productivity and performance Crucial CUDIMM memory module image
Micron innovation takes the lead
Cutting-edge engineering and rigorous testing Micron has 45 years of memory expertise
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 6400 MHz speed with CL52 latency for smooth computer performance
- 24 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
- 1 x 24GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 262-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL52 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Notebook device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- CSODIMM form factor with 262-pin and 24 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Micron Technology |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 24 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Memory Standard | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Modules | 1 x 24GB |
| Number of Pins | 262-pin |
| CAS Latency | CL52 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | CSODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Micron Technology, Inc |











