LPCAMM2 is the groundbreaking laptop memory form factor that features LPDDR5X mobile memory to level up to blazing speeds of 7,500MT/s (1.3x faster than DDR5 SODIMMs).
Overview | We're breaking the mold
Revolutionary laptop memory is here
Speed:
Up to 7,500MT/s
1.3x faster than DDR5 SODIMM
Performance:
Longer battery life with up to 58% less active power, up to 80% less standby power
Sustainability:
Upgradable memory form factor
Design:
64% space savings compared to dual-stacked SODIMMs
Densities:
32 and 64GB
Warranty:
Limited lifetime
Memory innovation
The LPCAMM2 is the latest laptop memory in a brand new upgradeable form factor.
Perfect for laptops like Lenovo® ThinkPad® P1 Gen 7 laptops
Designed with LPDDR5X mobile memory
Lightning laptop speed and performance
- Industry's fastest low-latency LPDDR5X memory solution
- 1.3x faster than the DDR5 SODIMMs
- Reaches speeds up to 7,500MT/s
- 71% better performance over DDR5 SODIMMs in video conferencing and photo editing
- 15% better performance in productivity apps
- 7% better performance in digital content workloads
Compatible technology
- Compatible with Lenovo® ThinkPad® P1 Gen 7
- Best-in-class performance per watt
- Compatible speed improvements over standard installed memory
Upgradeability = sustainability
- Upgradeable laptop memory
- Opportunity to reduce e-waste
- Promotes device and planet longevity
More bandwidth and battery life
- Densities available up to 64GB
- Battery life last up to 30% longer than traditional SODIMMs
- More multitasking and faster load times
- RAM Module offers better protection with maximum efficiency and convenience
- Up to 7500 MHz speed for smooth computer performance
- 64 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- The LPDDR5X efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- 644-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- Notebook device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- LPCAMM2 form factor with 644-pin and 64 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Micron Technology |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| Memory Speed | 7500 MHz |
| Memory Standard | DDR5-7500/PC5-60000 |
| Memory Voltage | 1.05 V |
| Number of Pins | 644-pin |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | LPCAMM2 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Micron Technology, Inc |









