The Crestron® PW-2412WU is a universal regulated power pack. It is designed to plug directly into an electrical outlet, and includes a universal blade kit to accommodate most outlet types.
- Power up your portable devices with the constant voltage supply
- 1.25 A helps your device charge quickly
- 6 ft cable length efficiently handles the installation to ensure quicker mounting with maximum usability
- AC Adapter with 120 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- Delivers constant 24 V DC for smooth functioning & charging of the device
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Crestron Electronics |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Universal Adapter | Yes |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 24 V DC |
| Maximum Input Current | 800 mA |
| Maximum Output Current | 1.25 A |
| Appearance | |
|---|---|
| Material Family | Plastic |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Crestron Electronics, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 41°F (5°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

