The HD-TXU-4KZ-111-E is a DM Lite® 4K60 4:4:4 transmitter designed to interoperate with a DM Lite HD-RXU-4KZ Seriesreceiver. A USB-C® input with DisplayPort™ Alt Mode capability enables signal extension of a DisplayPort AV signal along with USB 2.0 data. This is useful in applications where an AV source is located remotely from its destination, such as a display, projector, or codec solution. A CAT5e or higher twisted pair cable must be used to connect the HD-TXU-4KZ-111-E to the DM Lite receiver.1
Interoperability with a DM Lite HD-RXU-4KZ Series Receiver
For interoperability between the HD-TXU-4KZ-111-E and an HD-RXU-4KZ Series receiver, the DM Lite output port of the HD-TXU-4KZ-111-E must be connected to the DM Lite input port of the HD-RXU-4KZ Series receiver.
NOTE: USB 2.0 data extension is not supported if the HD-TXU-4KZ-111-E is paired with a DM Lite receiver other than an HD-RXU-4KZ Series receiver or paired with a DMPS Lite™ switcher (HD-PS Series or HD-RX-4K-210-C-E[-POE]).
4K60 4:4:4 and HDR Support
The HD-TXU-4KZ-111-E supports video resolutions up to 4K60 with 4:4:4 color sampling. HDR10, HDR10+, and Dolby Vision® video formats are also supported.2
USB 2.0 Data Extension
Two USB 2.0 host ports are provided on the HD-TXU-4KZ-111-E, enabling connection to a wide variety of supported USB 2.0 peripheral devices.3
Ethernet Pass-Through Capability
The HD-TXU-4KZ-111-E is equipped with a 100/1000 Mbps LAN port that passes an Ethernet signal over the DM Lite connection to the receiving endpoint. The LAN port of one endpoint in the pair can be connected to an Ethernet network while the LAN port of the other endpoint can be connected directly to an Ethernet-enabled device such as a PC.
Compact, Surface-Mountable Design
Compact in design, the HD-TXU-4KZ-111-E can be mounted onto a flat surface such as the underside of a table, behind a credenza, or inside a podium. It can also be attached to a single rack rail in the back of an equipment cabinet. The HD-TXU-4KZ-111-E can receive power from the included power pack or from the remote DM Lite receiver.4
Key Features
- DM Lite® transmitter functionality designed to interoperate with a DM Lite HD-RXU-4KZ Series receiver
- Point-to-point extension of a USB-C® DisplayPort™ AV signal, USB 2.0 data signals, and Ethernet signal over a CAT5e or higher cable
- USB-C® input with DisplayPort™ Alt Mode capability and USB 2.0 support
- DM Lite transmission distance up to 130 ft (40 m) for UHD and 4K signals or up to 230 ft (70 m) for 1080p, WUXGA, and 2K signals
- 4K60 4:4:4 capability
- HDR10, HDR10+, and Dolby Vision® video formats
- Ethernet pass-through capability
- Compliance with HDCP 2.3
- CEC (Consumer Electronics Control) pass-through capability
- EDID pass-through capability
- Compact, surface-mountable design
- Power from 24VDC power pack (included) or from remote DM Lite receiver
- Video Extender Transmitter is all you need for dependable and productive audio/video transmission
- 1080p supported video mode for maximum viewing feasibility and adaptability
- 4096 x 2160 maximum video resolution for stunning, lively result with optimal viewing usability
- USB connectivity allows dependable and efficient power supply with maximum productivity
- Twisted pair media type is very easy to connect and can carry both analog and digital data at the same time for maximum connection efficiency
- The HD-TXU-4KZ-111-E video extender transmitter provides plenty of freedom with wired connectivity
- 230 ft maximum operating distance for reliable coverage and maximum portability
- 4K graphics mode provides optimal video output with remarkable picture clarity
- Surface-mountable form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- Video Extender Transmitter enables high-definition video transmission display for an immersive and stunning live viewing and playing experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Crestron Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | QWXGA |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 1.20 lb |
| Form Factor | Rail-mountable |
| Transmitter Depth | 7.94" |
| Transmitter Height | 1.20" |
| Transmitter Width | 4.19" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 230 ft |
| Supported Video Modes | 1080p |
| Manufacturer | Crestron Electronics, Inc |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5e |





