The HD-TXU-4KZ-111-2G is a DM Lite® 4K60 4:4:4 transmitter designed to interoperate with a DM Lite HD-RXU-4KZ Seriesreceiver. A USB-C® input with DisplayPort™ Alt Mode capability enables signal extension of a DisplayPort AV signal along with USB 2.0 data. This is useful in applications where an AV source is located remotely from its destination, such as a display, projector, or codec solution. A CAT5e or higher twisted pair cable must be used to connect the HD-TXU-4KZ-111-2G to the DM Lite receiver.1
The HD-TXU-4KZ-111-2G is available in two models: HD-TXU-4KZ-111-2G-B (black) and HD-TXU-4KZ-111-2G-W (white).
Interoperability with a DM Lite HD-RXU-4KZ Series Receiver
For interoperability between the HD-TXU-4KZ-111-2G and an HD-RXU-4KZ Series receiver, the DM Lite output port of the HD-TXU-4KZ-111-2G must be connected to the DM Lite input port of the HD-RXU-4KZ Series receiver.
NOTE: USB 2.0 data extension is not supported if the HD-TXU-4KZ-111-2G is paired with a DM Lite receiver other than an HD-RXU-4KZ Series receiver or paired with a DMPS Lite™ switcher (HD-PS Series or HD-RX-4K-210-C-E[-POE]).
4K60 4:4:4 and HDR Support
The HD-TXU-4KZ-111-2G supports video resolutions up to 4K60 with 4:4:4 color sampling. HDR10, HDR10+, and Dolby Vision® video formats are also supported.2
USB 2.0 Data Extension
Two USB 2.0 host ports are provided on the HD-TXU-4KZ-111-2G, enabling connection to a wide variety of supported USB 2.0 peripheral devices.3
Two-Gang Wall Plate Design
The HD-TXU-4KZ-111-2G is designed to mount into a 2-gang U.S. electrical box or plaster ring (not included). The HD-TXU-4KZ-111-2G can receive power from the remote DM Lite receiver (surface mountable only).4
Key Features- DM Lite® transmitter functionality designed to interoperate with a DM Lite HD-RXU-4KZ Series receiver
- Point-to-point extension of a USB-C® DisplayPort™ AV signal and USB 2.0 data signals over a CAT5e or higher cable
- USB-C input with DisplayPort Alt Mode capability and USB 2.0 support
- DM Lite transmission distance up to 130 ft (40 m) for UHD and 4K signals or up to 230 ft (70 m) for 1080p, WUXGA, and 2K signals
- 4K60 4:4:4 capability
- HDR10, HDR10+, and Dolby Vision® video formats
- Compliance with HDCP 2.3
- CEC (Consumer Electronics Control) pass-through capability
- EDID pass-through capability
- Two-gang-wall plate design with white finish
- Decorator style faceplate required (FP-G2-DM Series sold separately)
- Power from the remote DM Lite receiver (surface mountable only)
- Video Extender Transmitter is a reliable audio/video transmission extending solution
- 1080p supported video mode for pleasurable viewing and dependable usage
- 4096 x 2160 maximum video resolution for a spectacular, sharp display with added reliability
- Download media from your memory card with the built-in USB along with adequate power supply
- Twisted pair media type helps minimize electromagnetic radiation and it also effectively resist external interference
- The HD-TXU-4KZ-111-2G-W video extender transmitter provides plenty of freedom with wired connectivity
- 230 ft maximum operating distance for reliable coverage and maximum portability
- 4K UHD graphics mode for stunning, lively video quality
- Wall Plate form factor for added reliability and dependability
- Video Extender Transmitter enables high-definition video transmission display for an immersive and stunning live viewing and playing experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Crestron Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | WQXGA |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 7.25 oz |
| Form Factor | Gang Box Mount |
| Transmitter Depth | 1.70" |
| Transmitter Height | 4.12" |
| Transmitter Width | 3.57" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 230 ft |
| Supported Video Modes | 1080p |
| Manufacturer | Crestron Electronics, Inc |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5e |





