The HD-RXU-4KZ-101-E is a DM Lite® 4K60 4:4:4 receiver designed to interoperate with a DM Lite HD-TXU-4KZ Seriestransmitter. The paired transmitter and receiver enable the extension of HDMI® and USB 2.0 signals. This is useful in applications where an AV source is located remotely from its destination, such as a display, projector, or codec solution. A CAT5e or higher twisted pair cable must be used to connect the HD-RXU-4KZ-101-E to the DM Lite transmitter.1
Interoperability with a DM Lite HD-TXU-4KZ Series Transmitter
For interoperability between the HD-RXU-4KZ-101-E and an HD-TXU-4KZ Series transmitter, the DM Lite input port of the HD-RXU-4KZ-101-E must be connected to the DM Lite output port of the HD-TXU-4KZ Series transmitter
NOTE: USB 2.0 data extension is not supported if the HD-RXU-4KZ-101-E is paired with a DM Lite transmitter other than an HD-TXU-4KZ Series transmitter or paired with a DMPS Lite™ HD-PS Series switcher.
4K60 4:4:4 and HDR Support
The HD-RXU-4KZ-101-E supports video resolutions up to 4K60 with 4:4:4 color sampling. HDR10, HDR10+, and Dolby Vision® video formats are also supported.2
USB 2.0 Data Extension
Two USB 2.0 host ports are provided on the HD-RXU-4KZ-101-E, enabling connection to a wide variety of supported USB 2.0 peripheral devices.3
Ethernet Pass-Through Capability
The HD-RXU-4KZ-101-E is equipped with a 100/1000 Mbps LAN port that receives an Ethernet signal transmitted over the DM Lite connection from the transmitting endpoint. The LAN port of one endpoint can be connected to an Ethernet network, while the LAN port of the other endpoint can be connected directly to an Ethernet-enabled device such as a PC.
Compact, Surface-Mountable Design
Compact in design, the HD-RXU-4KZ-101-E can be mounted onto a flat surface such as a wall behind a flat-panel display or a ceiling above a projector. It can also be attached to a single rack rail in the back of an equipment cabinet. The HD-RXU-4KZ-101-E can receive power from the included power pack or from the remote DM Lite transmitter.4
Key Features
- DM Lite® receiver functionality designed to interoperate with a DM Lite HD-TXU-4KZ Series transmitter
- Point-to-point extension of an HDMI® AV signal, USB 2.0 data signals, and Ethernet signal over a CAT5e or higher cable
- DM Lite transmission distance up to 130 ft (40 m) for UHD and 4K signals or up to 230 ft (70 m) for 1080p, WUXGA, and 2K signals
- 4K60 4:4:4 capability
- HDR10, HDR10+, and Dolby Vision® video formats
- Ethernet pass-through capability
- Compliance with HDCP 2.3
- CEC (Consumer Electronics Control) pass-through capability
- EDID pass-through capability
- Compact, surface-mountable design
- Power from 24VDC power pack (included) or from remote DM Lite transmitter
- Video Extender Receiver is all you need for dependable and productive audio/video transmission
- 1080p supported video mode for maximum viewing feasibility and adaptability
- 4096 x 2160 maximum video resolution for a vivid, crystal clear display with added productivity
- HDMI out enables you to transfer data from your devices to video extender receiver with added efficiency
- USB connectivity allows dependable and efficient power supply with maximum productivity
- Twisted pair media type helps minimize electromagnetic radiation and it also effectively resist external interference
- The HD-RXU-4KZ-101-E video extender receiver provides plenty of freedom with wired connectivity
- 230 ft maximum operating distance to allow efficient coverage and maximum usability
- WQXGA graphics mode provides optimal video output with remarkable picture clarity
- Surface-mountable form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Crestron Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | QWXGA |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rail-mountable |
| Receiver Width | 4.19" |
| Receiver Weight (Approximate) | 1.19 lb |
| Receiver Height | 1.20" |
| Receiver Depth | 7.94" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 230 ft |
| Supported Video Modes | 1080i |
| Manufacturer | Crestron Electronics, Inc |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5e |





