The HD-RXU-4KZ-101-2G is a DM Lite® 4K60 4:4:4 wall plate receiver designed to interoperate with a DM Lite HD-TXU-4KZ Seriestransmitter for the extension of HDMI® and USB 2.0 signals. This is useful in applications where an AV source is located remotely from its destination, such as a display, projector, or codec solution. A CAT5e or higher twisted pair cable must be used to connect the HD-RXU-4KZ-101-2G to the DM Lite transmitter.1
The HD-RXU-4KZ-101-2G is available in black (model HD-RXU-4KZ-101-2G-B).
Interoperability with a DM Lite HD-TXU-4KZ Series Transmitter
For interoperability between the HD-RXU-4KZ-101-2G and an HD-TXU-4KZ Series transmitter, the DM Lite input port of the HD-RXU-4KZ-101-2G must be connected to the DM Lite output port of the HD-TXU-4KZ Series transmitter. Examples of supported DM Lite transmitters are the HD-TXU-4KZ-111-E and HD-TXU-4KZ-111-2G.
NOTE: USB 2.0 data extension is not supported if the HD-RXU-4KZ-101-2G is paired with a DM Lite transmitter other than an HD-TXU-4KZ Series transmitter or paired with a DMPS Lite™ HD-PS Series switcher.
4K60 4:4:4 and HDR Support
The HD-RXU-4KZ-101-2G supports video resolutions up to 4K60 with 4:4:4 color sampling. HDR10, HDR10+, and Dolby Vision® video formats are also supported.2
USB 2.0 Data Extension
Two USB 2.0 host ports are provided on the HD-RXU-4KZ-101-2G, enabling connection to a wide variety of supported USB 2.0 peripheral devices.3
Two-Gang Wall Plate Design
The HD-RXU-4KZ-101-2G is designed to mount into a 2-gang U.S. electrical box or plaster ring (not included). The HD-RXU-4KZ-101-2G can receive power from the remote DM Lite transmitter (surface mountable only).4
Key Features- DM Lite® receiver functionality designed to interoperate with a DM Lite HD-TXU-4KZ Series transmitter
- Point-to-point extension of an HDMI® AV signal and USB 2.0 data signals over a CAT5e or higher cable
- DM Lite transmission distance up to 130 ft (40 m) for UHD and 4K signals or up to 230 ft (70 m) for 1080p, WUXGA, and 2K signals
- 4K60 4:4:4 capability
- HDR10, HDR10+, and Dolby Vision® video formats
- Compliance with HDCP 2.3
- CEC (Consumer Electronics Control) pass-through capability
- EDID pass-through capability
- Two-gang wall plate design with black finish
- Decorator style faceplate required (FP-G2-DM Series sold separately)
- Power from the remote DM Lite transmitter (surface mountable only)
-
- Supports high-quality video transmission with the clearest and most detailed VGA quality
- 1080p supported video mode for optimal viewing brilliance and efficiency
- 4096 x 2160 maximum video resolution for a spectacular, sharp display with added reliability
- HDMI out enables you to transfer data from your devices to audio extender receiver with added efficiency
- USB connectivity allows dependable and efficient power supply with maximum productivity
- Twisted pair media type helps minimize electromagnetic radiation and it also effectively resist external interference
- The HD-RXU-4KZ-101-2G-B audio extender receiver provides plenty of freedom with wired connectivity
- 230 ft maximum operating distance to allow efficient coverage and maximum usability
- 4K graphics mode provides optimal video output with remarkable picture clarity
- Wall Plate form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Crestron Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | QWXGA |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Gang Box Mount |
| Receiver Width | 3.57" |
| Receiver Weight (Approximate) | 6.87 oz |
| Receiver Height | 4.12" |
| Receiver Depth | 1.70" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 230 ft |
| Supported Video Modes | 1080i |
| Manufacturer | Crestron Electronics, Inc |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5e |

