- Delivers exceptional sound clarity with consistent performance for an enhanced audio experience
- Over-the-ear earpiece design cradles the ears, giving you confidence to move freely without losing comfort
- Fits snugly in your ears for extended periods, ensuring comfortable and secure listening
- Omni-directional microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- Enjoy wireless freedom with EF1081 earset for unrestricted movement and comfort
- Immerse yourself in rich stereo sound with this earset
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 33 ft for flexible use
- Pair and play effortlessly with your Bluetooth EF1081 featuring a wireless range of 33 ft
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- Bone Conduction Technology feature designed for your convenience, making usage simple and hassle-free
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Creative Technology |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 180 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Bluetooth Profiles | HFP |
| Wireless Operating Distance | 33 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Behind-the-neck |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | In-ear |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Water Proof |
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Manufacturer | Creative Technology, Ltd |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IPX8 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Wireless Bone Conduction Headphones with Bluetooth 5.3 and IPX8 Waterproof |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





















