Offering the best of both worlds, simply detach the microphone and the Creative ChatMax HS-620 headset transforms from an online gaming headset to a pair of headphones ideal for music listening! Savour the pull of deep, rich sounds with refined 40mm Neodymium drivers. The easily adjustable microphone incorporates noise-canceling capability to cut off any background noise that would have otherwise make strategizing during gaming or music enjoyment impossible. Top it off with plush velvet ear cushions and a convenient in-line remote, and you have a winner!
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The HS-620 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Mini-phone (3.5mm) host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Features a 8.20 ft cable and Gold Plated connector for premium durability and superior sound quality in every use
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- Volume earpiece control for optimal performance and consistent reliability in every interaction
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Creative Technology |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Driver Type | Neodymium |
| Microphone Design | Boom |
| Detachable Microphone | Yes |
| Microphone Controls | Mute |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Controls | Volume |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 32 Ohm |
| Microphone Sensitivity | -41 dB |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Creative Technology, Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 8.20 ft |
| Connector Plating | Gold Plated |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | ChatMax HS-620 Headset |