Audio | SOUNDS SO REAL
The Creative Aurvana Ace 2 integrates remarkable two-driver system that combines the prowess of xMEMS technology and custom-tuned 10 mm dynamic drivers. The duo is capable of delivering a wide range of natural sounds with remarkable precision, spanning from crisp highs to rich bass and dynamic treble.
Coupled with Qualcomm for the integration of Snapdragon Sound's aptX Lossless technology, the audio codec delivers hi-fidelity audio at 16-bit / 44.1 kHz, providing a CD-level experience that faithfully recreates the original recording right in your ears.
SUPER X-Fi® | SPATIAL HOLOGRAPHY
Super X-Fi technology recreates the same expansive depth, details, and soundstage of a high-end multi-speaker system on headphones. Hear every nuance and subtlety like how they are meant to be heard.
SXFI READY certified headphones are specially tuned to deliver optimal performance when paired with the SXFI App. Experience SXFI Spatial Holography on locally saved content on any device.
SXFI APP
Create a custom SXFI profile to enjoy a personalized SXFI Spatial Holography experience on your device.
SMOOTHER AUDIO WITH UNICAST (CIS) MODE
The next-generation Bluetooth® LE Audio offers exceptional wireless audio quality with lower bitrates and power consumption, delivering a more immersive high-definition listening experience.
Noise Control | NOISE CONTROL REIMAGINED
Qualcomm Adaptive Active Noise Cancellation (ANC) seamlessly adapts noise cancellation levels in real-time, ensuring a tranquil listening experience and high-definition clarity wherever you go. Activate Ambient mode to connect with your world, allowing the perfect amount of your surroundings to reach your ears.
SEE BEYOND SOUND
A dedication of ours to bring you a comprehensive premium experience, the Creative Aurvana Ace 2 is fabricated into a work of art, elegantly built in a translucent charging case with a copper core for an upscaled experience.
LEVEL UP WITH EASE!
Effortlessly navigate with your voice assistant.
Master your entertainment with a tap: play, pause, skip, and take on calls with ease.
Three sets of soft silicone ear tips for optimal comfort, fit, and noise isolation.
Communications | BE HEARD CLEARLY
Featuring a total of six built-in microphones-three per side-and powered by Qualcomm cVc (Clear Voice capture) noise cancellation technology, these integrated mics focus solely on capturing your voice, ensuring crystal clear voice calls and superior call quality.
And that's not all, the longer your call lasts, the smarter they get. The algorithm adapts to your environment as your call unfolds, continually adapting to the evolving noise around you; offering you uninterrupted conversations and increasingly effective noise reduction, no matter where you are.
BATTERY | Up to 6 HOURS
of battery life with a single charge (with ANC Off)
Up to 24 HOURS
of total playtime with the case (with ANC Off)
Up to 1 HOUR
of listening time from a quick 10-minute charge
- Delivers exceptional sound clarity with consistent performance for an enhanced audio experience
- Compact, exquisite, and portable earset for easy carrying and stylish everyday use
- In-ear earphones designed for comfort and portability, ideal for everyday listening needs
- MEMS Technology microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- True Wireless connectivity technology helps you always stay connected to your earset for uninterrupted productivity
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Bluetooth wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- Get rid of tangles and enjoy your music with these wireless Bluetooth earset
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 5 Hz40 kHz for immersive sound quality
- Play earpiece control for faster, reliable operation and better navigation for an effortless user experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Creative Technology |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity (Charging Ca | 470 mAh |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Case |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Battery Capacity | 52 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Codecs Supported | SBC |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Bluetooth Profiles | TMAP |
| Wireless Operating Distance | 32.8 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | True Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Active Noise Canceling (ANC) | Hybrid |
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Earpiece Controls | Power |
| Maximum Frequency Response | 40 kHz |
| Minimum Frequency Response | 5 Hz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Driver Size | 0.39" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Charging Case Weight (Approxi | 1.31 oz |
| Charging Case Length | 2.55" |
| Form Factor | In-ear |
| Charging Case Height | 1.93" |
| Charging Case Width | 1.06" |
| Earbud Weight (Approximate) | 0.17 oz |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Copper |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Water Resistant |
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Manufacturer | Creative Technology, Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Type | USB-C Cable |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IPX5 |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Aurvana Ace 2 Earset |
| Batteries Required | Yes |





















