Ericsson Cradlepoint SW2400P
Layer 2 indoor LAN switch for small to medium branch to extend endpoint connections |
Full stack branch solution when paired with an enterprise router
Embedded security with 802.1x authentication
Easy LAN extension without complexity
Manage a complete branch network from anywhere through Ericsson NetCloud Manager
Ericsson NetCloud Manager allows you to accomplish more, faster, and with fewer resources. It's an intuitive, easy-to-use cloud management and orchestration platform designed to simplify the configuration, deployment, operation, and troubleshooting of far flung routers, switches, and access points. With browser and mobile application access, Ericsson NetCloud Manager enables effective management from anywhere! |
Benefits
- Increased network LAN capacity at fixed sites to connect endpoints, VoIP phones and laptop users.
- Part of a full stack solution combined with enterprise routers for an easily managed network using NetCloud.
- Single vendor relationship for procurement, deployment, maintenance and support.
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Cascade to other network devices through the uplink port to expand your local area network
- Stack port provides an easy and hassle-free way to extend your office network
- Features 24 networking ports to meet the requirements of the most demanding workgroups
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
- Comes in black color to better suit the theme of the area
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ERICSSON |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 1 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| PoE Budget | 370 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC |
| Power Consumption | 450 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| MTBF | 125675 Hour |
| Manufacturer | ERICSSON |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Stack Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 1 x USB 2.0 Type A Port |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | No |
| TCO Certified | No |

