| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cooler Master |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC , 230 V AC |
| Output Voltage | 3.3 V DC , 5 V DC , 12 V DC , -12 V DC |
| Output Current | 20 A , 70.80 A , 300 mA |
| Output Voltage Detail | 3.3 V DC @ 20 A , 5 V DC @ 20 A , 12 V DC @ 70.8 A , -12 V DC @ 0.3 A |
| Number of SATA Power Connectors | 8 |
| Number of (6+2 pin) PCI Express Power Connectors | 4 |
| Number of 4-pin Molex Power Connectors | 4 |
| Efficiency | 90% |
| Number of (4+4 pin) CPU Power Connectors | 1 |
| Power Factor Correction (PFC) | Active |
| Output Power | 850 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Internal |
| Fan Diameter | 92 mm |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Inrush Current , Over Current , Over Power , Over Temperature , Over Voltage , Short Circuit , Surge , Under Voltage |
| MTBF | 100000 Hour |
| Manufacturer | Cooler Master Co., Ltd |
| Number of Fans | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Specification Compliance | ATX 3.0 , SFX , SFX12V v3.42 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ErP Lot 3 |
| Energy Efficiency Certification | 80 Plus Gold |
Cooler Master V850 850W Power Supply - Black - Internal - 120 V AC, 230 V AC Input - 3.3 V DC, 5 V DC, 12 V DC, -12 V DC Output - 850 W - Active PFC - 1 Fan(s) - 90% Efficiency
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









