Small But Mighty
As the leading SFX power supply design, the V SFX Gold offers a highly powerful unit in a space-saving, mini form factor.
ATX 3.0 Support & a Durable 90-degree 12VHPWR Cable
Includes ATX 3.0 support and a 90-degree 12+4pin (12VHPWR) PCIe 5.0 connector featuring higher electrical durability, lower temperatures, and improved safety.
Flexible Compatibility
With the included SFX-to-ATX bracket, the V SFX Gold ATX 3.0 can be used to power systems ranging from as small as a mini-ITX all the way up to E-ATX motherboards.
100% Japanese Capacitors
Large, high-quality Japanese capacitors feature inmproved efficiency and reduced ripple noise.
80 PLUS Gold Certified | Fully Modular Cabling
Modular cabling reduces clutter, increases airflow, and improves overall thermal performance.
PSU Calculator
Need help choosing the right power supply for your system? Try out our comprehensive and easy-to-use PSU calculator.
- Flexible compatibility
- ATX 3.0 support & a 90-degree 12VHPWR cable
- 80 PLUS Gold certified
- Fully modular cabling
- High-quality Japanese capacitors
- 10-year Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cooler Master Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of (6+2 pin) PCI Expre | 4 |
| Number of SATA Power Connecto | 8 |
| Number of (4+4 pin) CPU Power | 1 |
| Modular Type | Fully Modular |
| Input Frequency | 50-60Hz |
| Input Voltage | 230 V |
| Efficiency | 90% |
| Power Factor Correction (PFC) | Active |
| Output Power | 750 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SFX |
| Fan Diameter | 92 mm |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Surge & Inrush Protection |
| MTBF | 100000 Hour |
| Manufacturer | Cooler Master Co., Ltd |
| Fan Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Number of Fans | 1 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Version | 5.0 |
| PCI Express Connector | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | 80 Plus Gold |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3) |
| Specification Compliance | ATX 3.0 |















