Compact Yet Capable
Small size, big performance. The QUBE 540 supports GPUs up to 415 mm, 360 mm liquid coolers, and high-end components.
Flexible Orientation Design
Vertical or horizontal, the QUBE 540 adapts to your space and style. It fits cleanly wherever you place it.
Create Your Own Layout
A modular interior designed for endless creativity, for liquid-cooling setups to compact workstations. Customize it your way.
Repositionable I/O Panel and Movable Handles
Mount the I/O panel and handles on the top, bottom, left, or right to keep ports and grips where you need them.
Versatile Modular Layout
Oce case, countless possibilities. Redefine your build anytime with swappable components and flexible layouts.
Vertical GPU Ready
Supports vertical GPU installation to highlight premium graphics and aesthetics.
ACCESSORY ECOSYSTEM
The Qube 540 comes with a living accessory ecosystem as we have prepared 3D-printable files for you to create your own accessories.
- Mini ITX motherboard builds a perfect symmetry of hardware components required in media server or NAS box
- 3 bays help in upgrading the system by increasing number of hardware components
- With the support of 10 fan(s), the high air flow mid-tower casing protects and enhances the hardware components
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cooler Master Co. |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum GPU Length | 16.34" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum PSU Length | 7.87" |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Front USB | Yes |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type C |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mid-tower |
| Appearance | |
|---|---|
| Window Panel | Yes |
| Window Panel Location | Left Side |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | ATX |
| Cooler Type | Fan/Liquid Cooler |
| Installed Fan Size | 4.72" |
| Installed Fan Size Details | 1 x 120mm |
| Fan Size Supported | 5.51" |
| Maximum CPU Cooler Height | 6.77" |
| Manufacturer | Cooler Master Co., Ltd |
| Number of Fans Supported | 10 |
| Number of Fans Installed | 1 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 3 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 1 |









