BUILT TO LAST
The MWE Gold V3 brings a new standard of durability and efficiency to Cooler Master's lineup of power supply units combined with ATX 3.1 support.
ATX 3.1 SUPPORT & A DURABLE 12V-2x6 CABLE
Includes ATX 3.1 support and a 90-degree 12+4pin (12V-2x6) PCIe 5.1 connector featuring higher electrical durability, lower temperatures, and improved safety.
CERTIFIED EFFICIENCY
The GX II Gold is certified to achieve more than 90% efficiency at typical loads.
SILENT FAN PERFORMANCE WITH A ZERO-RPM MODE
A zero-RPM default mode automatically turns the fan on when your PC reaches a specific temperature.
SEPARATED THERMAL TECHNOLOGIES
Separated thermal technologies provide improved thermal performance and a large, high-quality Japanese capacitor features reduced ripple noise and enhanced reliability.
FULLY MODULAR CABLING
Modular cabling reduces clutter, increases airflow, and improves overall thermal performance.
- ATX 3.1 support & a durable 12V-2x6 cable
- 80 Plus Gold certified efficiency
- Silent fan performance with a zero-RPM mode
- Separated thermal technologies
- Fully modular cabling
- 10-year warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cooler Master Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of (6+2 pin) PCI Expre | 4 |
| Number of SATA Power Connecto | 6 |
| Number of (4+4 pin) CPU Power | 1 |
| Input Frequency | 60Hz |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 5 V SB |
| Efficiency | 90% |
| Output Voltage Detail | 12 V DC @ 62.5 A |
| Power Factor Correction (PFC) | Active |
| Number of +12V Rails | 1 |
| Output Power | 750 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | ATX |
| Fan Diameter | 120 mm |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Inrush Current |
| MTBF | 100000 Hour |
| Manufacturer | Cooler Master Co., Ltd |
| Fan Bearing Type | Fluid Bearing |
| Number of Fans | 1 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Connector | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | 80 Plus Gold |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3) |
| Specification Compliance | ATX12V v3.0 |







