| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cooler Master |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Compatible Intel Socket | H LGA-1156 , H2 LGA-1155 , H3 LGA-1150 , H4 LGA-1151 , LGA-1200 , LGA-1700 |
| Compatible AMD Socket | AM4 , AM5 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rated Current | 200 mA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 0.98" |
| Radiator Width | 4.71" |
| Radiator Height | 1.07" |
| Appearance | |
|---|---|
| LED Color | ARGB |
| General Features | |
|---|---|
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Radiator Material | Aluminum |
| Manufacturer | Cooler Master Co., Ltd |
| Fan Bearing Type | Loop Dynamic Bearing |
| Maximum Air Pressure | 3.61mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 2500 rpm |
| Fan Speed (Min) | 690 rpm |
| Number of Fans | 3 |
| Maximum Airflow | 70.70 CFM |
| Fan Life | 18.3 Year |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 4-Pin PWM |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 27.2 dB(A) |
Cooler Master MasterLiquid 360 Atmos - 4.72" Maximum Fan Diameter - 3 x Fan(s) - 70.70 CFM Maximum Airflow - 2500 rpm - Liquid Cooler Cooler - Loop Dynamic Bearing - 4-Pin PWM - Compatible Intel Socket: LGA-1700, LGA-1200, H4 LGA-1151, H3 LGA-1150, H2 LGA-1155, H LGA-1156 - Compatible AMD Socket: AM5, AM4 - ARGB LED - Black - Aluminum Radiator - Processor, CPU - 18.3 Year Life
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















