Cooler Master has redesigned our Dual Loop LED series fan to introduce the new MasterFan MF120 Halo².
VIBRANT ADDRESSABLE GEN 2 RGB | 50% MORE LIGHTNING
Larger LED rings increase lighting by 50% for even more vibrant lighting.
HYBRID FRAME DESIGN
Redesigned frame structure and corner dampers maintain stability without sacrificing fan blade area for better performance.
LARGER FAN BLADES
Air Balance fan blades increased by 10% in size deliver stronger air flow and cooling performance.
IMPROVED COOLING PERFORMANCE
Fine tuned P-Q Curve increase air flow and pressure while being even more quiet than its predecessor.
- The flawless rotation of up to 2050 rpm is just what you need for prolonged cooling
- Rifle Bearing fan bearing type for maximum cooling/heating efficiency with added dependability
- Colorful argb LEDs add an ultra-modern style
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cooler Master Co. |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Pulse-width Modulation (PWM) | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rated Current | 140 mA |
| Maximum Power Consumption | 1.68 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Depth | 4.72" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 0.98" |
| Appearance | |
|---|---|
| LED Color | ARGB |
| General Features | |
|---|---|
| Cooler Type | Air |
| Manufacturer | Cooler Master Co., Ltd |
| Fan Bearing Type | Rifle Bearing |
| Maximum Air Pressure | 2.89mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 2050 rpm |
| Fan Speed (Min) | 0 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 51.88 CFM |
| Fan Life | 18.3 Year |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | RGB Connector: 3-Pin ARGB |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 27 dB(A) |







