POSTMODERN ELEGANCE
TD300 Mesh brings together modern presentation and performance with its three dimensional artistic mesh front panel. The polygonal diamond-cut facade emphasizes the illumination of two included SickleFlow PWM ARGB fans, cast various glowing effects, shifting based on the viewing angle.
Cooler Master's FineMesh technology simultaneously provides high airflow, dust filtration, and strengthened structure for maximum performance and effortless cooling. With the exclusive removable top panel, adaptable drive cage, and ample cooling support, TD300mesh provides a canvas of unlimited possibilities.
POLYGONAL MESH
Crafted with Cooler Master's FineMesh technology, the polygonal mesh features a three-dimensional contour, capable of simultaneously providing high airflow and excellent dust filtration.
SICKLEFLOW PWM ARGB FANS INCLUDED
Pre-installed with two highly acclaimed 120mm ARGB Sickleflow fans, managed by the included Hub to easily customize a comprehensive ARGB lighting system and minimize ARGB port usage on the motherboard.
ARGB/PWM HUB
The included HUB features 5 ARGB and 4 PWM ports and facilitates cable management in the system, allowing you to conveniently control fans with a single connector for power and PWM signal and another for ARGB signal.
REMOVABLE TOP PANEL
The top panel is entirely removable for improved access to the components during assembly. Ease of use also facilitates the mounting of cooling solutions such as fans and radiators.
TEMPERED GLASS SIDE PANEL
Hardware, custom-loop cooling, and the pure pride of the builder is shown in panoramic view through an edge-to-edge tempered glass side panel.
VERSATILE COOLING OPTIONS
Support for up to six fans and front, top, and rear radiator support ensure that performance is not compromised.
ROOM FOR UPGRADES
Support for up to a 344mm graphics card, a 166mm CPU cooler, and up to a 325mm PSU in length provides room for upgrades to stay ahead of the game.
ADAPTABLE DRIVE CAGE
The drive cage can be shifted towards the front to accommodate for PSU space, backwards to provide additional radiator space, or even completely removed.
WANT TO KNOW MORE?
Got any unanswered questions or future product requests? Or maybe you just want the latest scoop on upcoming product launches and giveaways? Join us our community on Reddit and Discord to talk directly to the designers of the products!
- Supports micro ATX motherboard to provide a significant number of PCI slots, expansion slots and peripheral ports with enhanced heat dissipation capability
- 4 bays mean more PC components can be added to enhance system's performance
- The space-saving mini-tower structure supports up to 6 fan(s) to maintain the casing ambient along with offering power-pack performance and portability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cooler Master Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 1 |
| Number of Power Supplies Inst | 0 |
| Power Supply Installed | No |
| Number of Power Supplies Installed | 0 |
| Number of Power Supplies Supported | 1 |
| Maximum PSU Length | 12.80" |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Front USB | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini-tower |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | Micro ATX |
| Installed Fan Size | 4.72" |
| Maximum CPU Cooler Height | 6.54" |
| Manufacturer | Cooler Master Co., Ltd |
| Number of Fans Supported | 6 |
| Number of Fans Installed | 2 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Internal 2.5"/3.5" | 2 |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Number of Internal 2.5"/3.5" Bays | 2 |
| Number of External 5.25" Bays | 0 |
| Number of Internal 5.25" Bays | 0 |



















