I70C for LGA 1700 is our popular I70C standard cooler designed for Intel LGA 1700 sockets. The compact design is perfect for all-in-one systems and limited form factor builds. The aluminum fins with copper insert provide efficient heat dissipation. 120mm diameter fan has a durable construction designed for extended lifespan, strong airflow, and low noise. Addressable RGB lighting is compatible with various motherboards including Asus AURA Sync, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync and ASRock RGB LED..
- The fan and heatsink combo lets you experience efficient cooling and wintry air pleasure
- Features rifle bearing to improve longevity, silence, and stability
- Colorful argb LEDs add an ultra-modern style
- 4.72" fan(s) is fully compatible with standard processors
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cooler Master Co. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Compatible Intel Socket | LGA-1700 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rated Current | 120 mA |
| Maximum Power Consumption | 1.44 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 0.98" |
| Appearance | |
|---|---|
| LED Color | ARGB |
| General Features | |
|---|---|
| Heatsink Material | Aluminum |
| Manufacturer | Cooler Master Co., Ltd |
| Fan Bearing Type | Rifle Bearing |
| Maximum Air Pressure | 1.33mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 1800 rpm |
| Fan Speed (Min) | 650 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 37.08 CFM |
| Fan Life | 4.6 Year |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 4-Pin PWM |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 28 dB(A) |
Cooler Master I70C Cooling Fan/Heatsink - 4.72" Maximum Fan Diameter - 1 x Fan(s) - 37.08 CFM Maximum Airflow - 1800 rpm - Rifle Bearing - 4-Pin PWM - Compatible Intel Socket: LGA-1700 - ARGB LED - Processor, Motherboard - 4.6 Year Life
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







