GA2701S is a 27-inch FHD monitor with 100Hz refresh rate and Adaptive Sync support. With all the necessary features and specifications, the GA2701S is a value-oriented monitor that provides exceptional performance in both gaming and work applications.
FIND YOUR BALANCE
GA2701S utilizes a 27-inch 1920 x 1080 FHD panel providing extra workspace at the 'default' resolution. Striking a great balance between resolution and screen size, the GA2701S is perfect for both work and play.
ADAPTIVE SYNC
Experience better gaming sessions. The Adaptive Sync feature ensures smooth visuals, even when the frame rate fluctuates.
LOW BLUE LIGHT AND FLICKER FREE
GA2701S is flicker free and has a low blue light mode to further protect your eyes from potentially harmful blue light emissions.
100HZ + 1MS
The GA2701S boasts a 100Hz IPS panel and an impressive 1ms response time (MPRT). This combination ensures smooth visuals, marking a noticeable improvement over traditional 60Hz displays.
VIVID COLOR DISPLAY 95% SRGB
Covering 95% of the sRGB color gamut, this monitor delivers optimal color detail, making it suitable for color-sensitive tasks.
IPS BRILLIANCE 1000:1 CONTRAST RATIO
At a 1000:1 contrast ratio, the IPS panel provides a vibrant visual experience, whether you're gaming, working or streaming content.
- 27" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- 1 ms response time ensures ultra-smooth motion with no ghosting, ideal for fast-paced gaming and action scenes
- Adaptive Sync tearing prevention technology provides a distortion-free and reliable display by reducing screen tearing artifacts
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 250 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- Low Blue Light feature boosts monitor reliability and performance consistency for sustained productivity
- 1920 x 1080 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- Gaming LCD monitor delivers responsive visuals and smooth motion, ideal for immersive gameplay and competitive performance
- 27" screen size with 1920x1080 resolution renders Full HD content at native quality without
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cooler Master Co. |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Gamut | 95% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 21 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Height with Stand | 17.98" |
| Depth with Stand | 8.85" |
| Width with Stand | 24.50" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Tilt Angle | -5° to 20° |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Cooler Master Co., Ltd |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |































