Back-Connected Motherboard Support
Supports back-connected motherboard design, freeing up space at the front of the case and providing 33-35mm of space behind the motherboard tray for easier cable management.
Optimized Airflow
Equipped with three 120mm ARGB fans, it offers stable cooling performance while adding stunning lighting effects to your build.
USB Type-C Upgrade
USB Type C port built into the I/O panel allows multi-purpose, streamlined data transmission.
Room For Updates
Supports a 410mm GPU, a 170mm CPU cooler, and ample space for future hardware upgrades.
Versatile Thermal Options
Supports up to seven 120mm fans and either a top-mounted 360mm radiator or a front-mounted 420mm radiator, offering hyper-effective CPU thermal performance.
Removable HDD Cage
The HDD cage is completely removable, providing better access during assembly and system upgrades.
- Support ITX motherboard to build a perfect symmetry of hardware components required in media server or NAS box
- 4 bays for a tailor-made PC configuration
- The mid-tower structure offers a better airflow and ample space to store hardware
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cooler Master Co. |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum GPU Length | 16.14" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Installed | No |
| Maximum PSU Length | 8.27" |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Front USB | Yes |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mid-tower |
| Appearance | |
|---|---|
| Window Panel | Yes |
| Window Panel Location | Left Side |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | EATX |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Installed Fan Size | 4.72" |
| Installed Fan Size Details | 3 � 120mm |
| Fan Size Supported | 5.51" |
| Maximum CPU Cooler Height | 6.69" |
| Manufacturer | Cooler Master Co., Ltd |
| Number of Fans Supported | 7 |
| Number of Fans Installed | 3 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 2 |







