The ViewSonic® PA503W price-performance projector features 4,000 lumens, native WXGA 1280x800 resolution, and an intuitive, user-friendly design. Exclusive SuperColor™ technology offers a wider color range for lifelike image projection. The PA503W also features extensive connectivity including HDMI, 2 x VGA in, Composite Video, 1 x VGA output, and Audio in/out. An energy-saving SuperEco™ feature reduces power consumption by up to 70%, and extends the lamp life by up to 15,000 hours. With advanced audiovisual features, flexible connectivity options, and an affordable price, the PA503W is ideal for use in education and small business environments.
- This projector is ceiling mountable; compatible with ViewSonic mount PJ-WMK-007
- Setup options include 1.1x optical zoom, 0.8x-2.0x digital zoom, and vertical keystone
- Projects screen sizes from 30" to 300" with a throw distance of 3.9 ft - 43 ft; displays a 100" image from 13 ft
- A low 16ms input latency and 120Hz refresh rate provides faster frame-by-frame action for smooth images with minimal delay
- WXGA (1280x800p) lamp projector with bright 4,000 ANSI lumens
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | WXGA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 22 |
| Minimum Vertical Sync | 23 Hz |
| Maximum Vertical Sync | 120 Hz |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Projection Method | Ceiling |
| 3D Type | 3D Ready |
| Maximum Projection Distance | 36.02 ft |
| Minimum Projection Distance | 39.37" |
| Number of Lamps | 1 |
| Normal Mode Lamp Life | 5000 Hour |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Standard Mode Brightness | 4000 lm |
| Native Resolution | 1280 x 800 |
| Economy Mode Lamp Life | 10000 Hour |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Lamp Power | 200 W |
| Operating Power Consumption | 260 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 1.1x |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |





















