Take exhilarating entertainment on-the-go with the M1X portable LED projector.
With a weight of less than 2 lbs., this modern portable projector features a patented 3-in-1 smart stand that delivers 360° projection angles and automatically turns on the projector when swiveled. This smart stand also acts as a lens cover that protects the projector when traveling or not in use. From the living room to the great outdoors, the M1X projector immerses users in a stunning multimedia viewing experience with images up to 100" and crisp Harman Kardon speakers. Enjoy an effortless setup experience with features like H/V keystoning and automated four-corner adjustment. Binge shows and movies for longer with a built-in battery that lasts up to four hours, or plug in a power bank for all-day entertainment. Whether you use Chromecast, Roku or Apple TV, the M1X lets you connect your favorite streaming devices directly into the USB-A port. Or take advantage of the M1X's versatile connectivity options and connect your mobile device via Bluetooth, WiFi, HDMI or USB-C.
- WVGA (854x480p) ultra-portable LED projector with 150 ANSI lumens and built-in battery
- Cinema SuperColor technology with 125% Rec. 709 wide color gamut produces lifelike colors
- Connect your favorite devices with via Wi-Fi. Comes with a Built-In Harman Kardon Bluetooth (in/out) speaker
- Integrated App Store (Aptoid) for easy access to streaming services and smart features
- Projects screen sizes from 24" to 100" with a throw distance of 2.1 ft - 8.7 ft; displays a 60" image from 5.2 ft
- This projector features instant power on/off for a fast startup and shutdown
- Setup options include H/V keystone, 360-degree projection, 4-corner adjustment, and auto keystone
- Flexible connectivity that supports media players, gaming consoles, PCs, Macs, and mobile devices with inputs like HDMI 1.4, USB Type A, USB Type C
- Long-lasting LED light source provides up to 60,000 hours; over 20 years at 8 hours daily
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | FWVGA |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 16 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 120 |
| Minimum Vertical Sync | 23 Hz |
| Maximum Vertical Sync | 120 Hz |
| Minimum Diagonal Image Size | 24" |
| Maximum Diagonal Image Size | 100" |
| Projection Method | Front |
| Maximum Projection Distance | 104.72" |
| Minimum Projection Distance | 23.62" |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | LED |
| Normal Mode Lamp Life | 60000 Hour |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Throw Ratio | 1.2104.72") |
| Native Resolution | 854 x 480 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 35 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.2 |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Focal Length | 5.50 mm |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Included | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 1080p |































