Projector with 3,600 lumens features exclusive SuperColor technology to offer a wide color gamut for beautiful image production in nearly any environment. Extensive connectivity include HDMI, two VGA ports, VGA out, composite video and audio in/out. Energy-saving SuperEco reduces power consumption and extends the lamp life by up to 15,000 hours. Equipped with the latest HDMI, this projector can connect to any HDMI-enabled device and display 3D images directly from 3D Blu-ray players. Quick power off allows you to shut down in seconds rather than waiting for a cool-down cycle to complete. Ultra-low, 16ms input latency provides faster frame-by-frame action. Projector with a 1024 x 768 resolution is perfect for education and small business environments.
- This projector is ceiling mountable; compatible with ViewSonic mount PJ-WMK-007
- Setup options include 1.1x optical zoom, 0.8x-2.0x digital zoom, and vertical keystone
- Projects screen sizes from 30" to 300" with a throw distance of 3.9 ft - 43 ft; displays a 100" image from 13 ft
- A low 16ms input latency and 120Hz refresh rate provides faster frame-by-frame action for smooth images with minimal delay
- SVGA (800x600p) lamp projector with bright 4,000 ANSI lumens
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | SVGA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 22 |
| Minimum Vertical Sync | 23 Hz |
| Maximum Vertical Sync | 120 Hz |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Projection Method | Ceiling |
| 3D Type | 3D Ready |
| Maximum Projection Distance | 39.04 ft |
| Minimum Projection Distance | 51.18" |
| Number of Lamps | 1 |
| Normal Mode Lamp Life | 4500 Hour |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Native Aspect Ratio | 4:3 |
| Standard Mode Brightness | 4000 lm |
| Native Resolution | 800 x 600 |
| Economy Mode Lamp Life | 15000 Hour |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Lamp Power | 190 W |
| Operating Power Consumption | 260 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 1.1x |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | EDTV |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 576p |

































