5 Series | Comfortable slim PC
The IdeaPad 5 Series features a slim bezel display and immersive sound. A stylish lightweight laptop that can be battery-powered for a long time.
- Core 5 enhances notebooks with 12MB cache and LPDDR5 support, delivering balanced performance and long battery life
- The 14" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 19 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- 8 GB memory is ready to run powerful programs with efficient multitasking, allowing seamless transitions between tasks
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core 5 |
| Processor Model | 120U |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 1.40 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufactu | Intel |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 8 GB |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 5200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Mode | WUXGA |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | No |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Convertible |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Release Year | 2024 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | IdeaPad 5 2-in-1 14IRU9 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

























