Overview | Enjoy seamless multitasking with an AI-powered 2-in-1 PC
Boost your productivity with the HP Envy x360 14" 2-in-1 Laptop PC, combining AI tech and the latest AMD Processor for enhanced processing speed, efficiency, and battery life. Its 2-in-1 design lets you easily switch from laptop to tablet. Made with recycled materials and plastic-free packaging, this laptop PC is good for you and the planet.
Elevate your productivity with built-in AI
AI processing power lets you optimize battery life by running AI apps better for seamless multitasking.
Form meets function
Go from laptop to tablet and back again, plus enjoy plenty of screen space thanks to a 16:10 screen ratio.
The right tools for every task
Seamlessly connect your smartphone to transfer files and enjoy crystal-clear connections with the 5MP camera.
Built with our shared future in mind
Contains recycled metals and plastics and EPEAT® Gold with Climate+ and ENERGY STAR® Certification.
Features | Get a fresh perspective
From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content-Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way.
This Changes Everything
Welcome to the new era of performance. AMD Ryzen 8000 Series ushers in the speed for gamers and creators with the power to tackle any game or workflow. An advanced processor for everyone that extends AMD performance to power your PC.
Widescreen Ultra Extended Graphics Array Display
Experience your game in 1920 x 1200 pixels.
Flicker-free
Using DC Dimming technology that controls brightness by adjusting direct current rather than cycling the backlight, we can eliminate screen flickering for more comfortable viewing.
Copilot in Windows with Copilot key
Copilot in Windows gives you intelligent answers. Access with just the touch of the Copilot key.
Recycled aluminum
Because little things make a big difference, this laptop design includes sustainable materials like recycled aluminum.
- The 14" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 17.50 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Model | 8840HS |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 5.10 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufactu | AMD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 16 GB |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WUXGA |
| Brightness | 300 Nit |
| Color Gamut | 62.5% sRGB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Copilot Key | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Convertible |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Condition | Refurbished |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Envy x360 2-in-1 Laptop 14-fa0023dx |

















