Relentless innovation
The way we compute. The way we do business. The way we live our lives. Every time business has gone somewhere new, discovered something different, or done something revolutionary, chances are, ThinkPad was there. We stem from a long tradition of firsts.
- Featuring Intel AI Boost, Core Ultra 5 processor accelerates on-device AI, smart productivity, and creative workflows
- The 14" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Model | 225U |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| vPro Technology | No |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Threads | 14 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
| NPU Performance | 12 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 16 GB |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| System Memory Speed | 8400 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Technology | Eyesafe |
| Screen Mode | WUXGA |
| Brightness | 500 Nit |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Plug Type | Type C |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | No |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English (US)/English (UK) |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Convertible |
| Appearance | |
|---|---|
| Cover Material | Aluminum |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Kensington Security Slot | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Release Month | June |
| Release Year | 2025 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| MIL-STD Revision | MIL-STD-810H |
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 9.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified 10.0 |
| TCO Certified | Yes |
| Intel Evo Platform | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Lenovo Thinkpad X1 Gen 10 21Q000D5US 14" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - WUXGA - 60 Hz - Intel Core Ultra 5 2nd Gen 225U - Intel Evo Platform - 16 GB - 512 GB SSD - English Keyboard - Gray - Intel Chip - 1920 x 1200 - Windows 11 Pro - Intel - In-plane Switching (IPS) Technology, Eyesafe - Front Camera/Webcam - IEEE 802.11ax Wireless LAN Standard
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





























