VXL series line array speakers offer a unique combination of outstanding sound quality and slim form that is ideal for a variety of environments. The VXL series includes three models with different numbers of speaker units. Models can be combined to optimally serve a variety of spaces and situations. Slim 54-millimeter-wide cabinets and elegantly curved grille designs blend beautifully with any décor while delivering uniform, top-quality sound for speech and music reproduction in a wide range of applications.
- Wall mount bracket supplied
- Optional hardware for a wide range of installation needs
- Enclosures can be painted to match surroundings
- Available in basic black or white
- Slim design complements any interior décor
- Wide horizontal dispersion for uniform SPL over a wide area
- 8 x 1.5 inch (3.75 cm) full-range speaker units with neodymium magnets
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yamaha Corporation |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 70 Hz |
| Impedance | 16 Ohm |
| RMS Output Power | 40 W |
| Full Range Driver Size | 1.48" |
| Full Range Driver Material | Cone |
| Sensitivity | 89 dB |
| PMPO Output Power | 160 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Pole Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Moisture Resistant |
| Manufacturer | Yamaha Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP33 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Line Array VXL1B-8 Speaker |
Yamaha Line Array VXL1B-8 Wall Mountable, Pole Mount Speaker - 40 W RMS - Black - 160 W (PMPO) Woofer Tweeter Midrange - 70 Hz to 20 kHz - 16 Ohm
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



