VXL series line array speakers offer a unique combination of outstanding sound quality and slim form that is ideal for a variety of environments. The VXL series includes three models with different numbers of speaker units. Models can be combined to optimally serve a variety of spaces and situations. Slim 54-millimeter-wide cabinets and elegantly curved grille designs blend beautifully with any décor while delivering uniform, top-quality sound for speech and music reproduction in a wide range of applications.
- Significantly enhance the sound from your devices and drives, get immersed in sound quality
- 12 Ohm impedance extracts maximum power so you will get more output from your speakers
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of sound from 81 Hz-20 kHz
- Handles up to 80 W of RMS power
- 1.48" full range driver size for optimal and reliable sound output and playback efficiency
- Offers great productivity with 20 kHz maximum frequency response
- 91 dB sensitivity for efficient conversion of power into sound to produce adequate audio output
- Bass Reflex feature for better reliance and usability
- IP35 Ingress Protection (IP) rating has a strong ability to handle ingress from solids and liquids in harsh environments to ensure maximum dependability
- Wall mount is cost-effective, reusable, and long-lasting
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yamaha Corporation |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 81 Hz |
| Impedance | 12 Ohm |
| RMS Output Power | 80 W |
| Full Range Driver Size | 1.48" |
| Full Range Driver Material | Cone |
| Sensitivity | 91 dB |
| PMPO Output Power | 320 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Pole Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Moisture Resistant |
| Manufacturer | Yamaha Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP35 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Line Array VXL1B-16 Speaker |
Yamaha Line Array VXL1B-16 Wall Mountable, Pole Mount Speaker - 80 W RMS - Black - 320 W (PMPO) Woofer Tweeter Midrange - 81 Hz to 20 kHz - 12 Ohm
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







