VXH series pendant speakers are an ideal choice for open-structure or sloped ceilings, adding versatility for a variety of environments and sonic needs.
The high-power 8-inch VXH8 with narrower dispersion for higher suspension positions.
- Narrow dispersion (75°) with "permeable" waveguide and 360 W power handling
- Engineered for optimum BGM and voice reproduction
- Pendant speaker suitable for high, open structure or sloped ceilings
- Direct support for low-impedance or high-impedance connections
- Paintable grilles with magnetic catches
- 2 x 6 m steel wire cables by Gripple
- Black and white versions available
- 7.2 kg (15.9 lbs), �356 x D434 mm (�14-1/64" x D17-3/32")
- Single unit package
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yamaha Corporation |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 57 Hz |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 90 W |
| Tweeter Driver Material | Soft Dome |
| Woofer Driver Material | Cone |
| Crossover Type | 2-way |
| Sensitivity | 94 dB |
| PMPO Output Power | 360 W |
| Tweeter Driver Size | 0.98" |
| Woofer Driver Size | 7.87" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Diameter | 14" |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Dust Proof |
| Manufacturer | Yamaha Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP45 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | VXH8W Speaker |
Yamaha 2-way Pendant Mount, Ceiling Mountable Speaker - 90 W RMS - White - 360 W (PMPO) - 7.87" Cone Woofer - 0.98" Soft Dome Tweeter - 57 Hz to 20 kHz - 8 Ohm
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











