Cables To Go classroom speakers are specifically designed for use in K-12 classrooms to deliver high quality audio from multimedia presentations, video clips, movies and other curriculum throughout the classroom. This line of speakers is offered in both wall mount and ceiling mount configurations to meet the needs of different classroom designs. Available in industry standard 8 Ohm and 70 volt versions, these speakers ensure long life and quality sound. The Cables To Go Classroom Speakers integrate seamlessly with the TruLink Audio Amplifier to provide a complete classroom sound system. Additionally, the speakers can be combined with the TruLink A/V controller and RapidRun for a complete connected classroom.
Ceiling speakers mount easily for a clean, unobtrusive look while dispersing sound down to students at 125 degrees for full classroom coverage. Wall mount speakers work best in classrooms with sharp angles or room partitions (alcoves) or in rooms where ceiling mounting is not a practical option. Designed for long life, rubber surrounds and poly cone construction provide a durable solution that will not degrade over time compared with paper/foam constructed speaker components.
- Listen to your favorite music and enjoy great sound with optimal audio output and maximum playback efficiency
- The 2-way speakers give smooth and precise production of sound to deliver an ultimate audio experience
- 5" speaker size to better suit your specific sound output and placement requirements with reliable audio quality efficiency
- The 8 Ohm impedance keeps the speakers at optimal sound brilliance levels
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of sound from 100 Hz-20 kHz
- Handles up to 20 W of RMS power
- 5" woofer driver size allows better stereo imaging with maximum sound feasibility
- 0.50" tweeter driver size provides crispier, well-detailed sound with maximum productivity
- Delivers exceptional sound with 20 kHz maximum frequency response
- Ceiling Mountable form factor for your convenience and simplicity of usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Audio | |
|---|---|
| Tweeter Material | Mylar |
| Woofer Material | Polypropylene |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 20 W |
| Tweeter Driver Material | Mylar |
| Woofer Driver Material | Polypropylene |
| Crossover Type | 2-way |
| Tweeter Driver Size | 0.50" |
| Woofer Driver Size | 5" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Diameter | 8" |
| Speaker Size | 5" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | 5in Ceiling Speaker 70v - White (Each) |