Speaker System Z313 features a convenient control pod, room-filling sound, compact subwoofer, and easy setup. The control pod makes it easy to control volume and headphone controls. You can fill your room with big, balanced sound (25 watts). The compact subwoofer fits into tight spaces and delivers deeper bass. To set up, simply connect the speakers to the subwoofer and plug the subwoofer into your computer. Total RMS power is 25 watts (RMS). Frequency response is 48 Hz to 20 kHz (+/- 3dB). The subwoofer measures 8-2/3" wide x 6" long x 9" high (22cm x 15cm by 22-4/5cm). Each satellite measures 3-1/4" wide x 3-1/2" long x 5-3/4" high (8-1/10cm x 8-9/10cm x 14-2/3cm).
- System requirement is any device with a headphone jack (3.5 millimeter) input. Sub-woofer - 15 W
- With its easy setup, just connect the speakers to the sub-woofer, and plug the sub-woofer into your computer. That's it
- The compact sub-woofer fits into tight spaces and delivers deeper bass when you want to feel the beat
- You can fill your room with big, balanced sound (25 watts)
- The control pod makes it easy to control volume and headphone controls
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Logitech |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Bluetooth Standard | No |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Configuration | 2.1 |
| Subwoofer Type | Active |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 48 Hz |
| RMS Output Power | 25 W |
| PMPO Output Power | 50 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Satellite Speaker Height | 5.75" |
| Satellite Speaker Width | 3.20" |
| Satellite Speaker Depth | 3.50" |
| Subwoofer Height | 9" |
| Subwoofer Width | 8.66" |
| Subwoofer Depth | 5.90" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Logitech |
| Misc Ports | |
|---|---|
| FireWire/i.LINK | No |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Recycled | No |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Z313 Speaker System |
| Assembly Required | No |