Digital speaker system offers a 2.0 USB connection for power and advanced digital-quality audio. System requires no other cables. A single, 4' USB cable supplies both audio and power. Compact size delivers high-quality audio without using much space. Satellite-base design offers greater stability on your desktop. Built-in controls allow you to easily adjust volume and include a digital-power indicator. Speakers offer a 90 Hz-20 kHz frequency response and 2" dynamic drivers. Speaker system includes two speakers with integrated cables.
- USB cable (1.2 m), Power Output : 0.6 Watt
- Built-in Controls
- 90 Hz - 20 kHz Frequency Response
- USB Connectivity. Audio Power Output-1.2 Horsepower. Number of Channels-2.0
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Logitech |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Configuration | 2.0 |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 90 Hz |
| RMS Output Power | 1.20 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Logitech |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Recycled | No |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | S150 Digital USB Speaker System |
| Assembly Required | No |