A more sustainable and affordable keyboard.
Organizations often struggle to find wireless keyboard options that balance affordability and sustainability. Includes 55% post-consumer recycled (PCR) content of total plastic components (Excludes printed circuit board (PCB) assembly, 2.4GHz dongle and dry battery).
KB150 supports all-day productivity for touch typists, provides government grade AES encryption, and features a sealed membrane to protect its internal electronics from accidental spills.
- Includes 55% post-consumer recycled (PCR) content of total plastic
- components (Excludes printed circuit board (PCB) assembly, 2.4GHz dongle
- and dry battery)
- Delivered in FSC® certified packaging
- 2.4GHz wireless connection with government-grade AES 128-bit encryption
- Windows and macOS compatible
- Full size keyboard with 6 rows of keys including a numeric keypad
- Sealed membrane design ensures that any spills will not damage the electronics
- LED indicators for battery-life, num lock, and caps lock
- Provides wipe down protection
- 3-year limited warranty
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- Wireless keyboard/keypad connectivity technology for optimal performance with maximum feasibility
- Membrane key switches are great for divisions like industrial controls and telecommunications systems. They offer a low profile, engaging typing and a longer lifespan.
- Numeric Keypad keyboard/keypad feature for better reliance and usability
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ACCO Brands Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Power Source | Battery |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | RF |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keyboard/Keypad Features | Battery Indicator |
| Number of Keys | 104 |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 0.89" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.64" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.83" |
| Security | |
|---|---|
| Security Algorithms | 128-bit AES |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Wireless Receiver Interface | USB Type A |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Package Type | Retail |
Kensington KB150 EQ Wireless Keyboard - Wireless Connectivity - RF - 2.40 GHz - USB Type A Interface - 104 Key(s) - Windows, Mac OS - PC, Mac - Membrane Keyswitch - AA Battery Size Supported - Black
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











