The Targus USB Wired Keyboard features a full-size 108-key QWERTY layout for ergonomic comfort. This keyboard meets corporate IT standards for its quality construction and functional layout. The 5' USB cable provides true plug and play capabilities making this keyboard simple and easy to use.
- USB connection
- Plug and play
- Standard 104-key QWERTY keyboard
- Plug and play, no driver is needed
- Compatible with Windows® and Mac®
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Targus Group International |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Ergonomic |
| Keys Layout | QWERTY |
| Number of Keys | 108 |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Length | 18" |
| Form Factor | Full-size |
| Keyboard/Keypad Height | 1" |
| Keyboard/Keypad Width | 6" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Targus Group International |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 5 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | USB Wired Keyboard |
Targus USB Wired Keyboard - Cable Connectivity - USB Interface - 108 Key(s) - QWERTY Layout - PC, Mac - Black
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











