Gaming-Grade Performance
Experience flawless performance with anti-ghosting keys, a 60g actuation force for a mechanical-like feel, and our Whisper Quiet Switches rated for 20 million keypresses. The TKL layout, favored by esports pros, maximizes space for mouse movements, making it perfect for gamers at all levels.
Compact Tenkeyless Esports Form Factor
Esports pros favor TKL keyboards - no numpad means more room for precise mouse swipes and better ergonomics, giving you the edge to game like a champion.
Water and Dust Resistant
The Apex 3 TKL White is built to handle the demands of intense gaming and everyday life. Engineered with water resistance and enhanced durability, it stands strong against spills, dust, and wear, ensuring reliable performance so you can stay focused on dominating your matches.
Whisper-Quiet Gaming Switches
Our low-friction switches offer near silent precision and unmatched durability lasting for 20M+ keypresses. Game on.
Gaming-Grade Keys
In the heat of battle, you can't afford to lose even one input. Apex 3 TKL's keys never lock out, even if you press multiple ones, allowing you to game with confidence.
Brilliant PrismSync Lighting
Bring RGB to the next level with 8 zones of 16.8 million beautifully crisp colors that can synchronize with other SteelSeries products.
Dedicated Multimedia Controls
A clickable volume roller and media keys help you to easily adjust your settings and on-the-fly, instead of searching through applications and settings. Adjust brightness, rewind, skip, or pause media all at the touch of a button.
Three-Way Cable Routing
The Apex 3 TKL White's frame has 3 built-in channels where the cable can exit the keyboard, keeping your desk tidy and secure.
- GAMING-GRADE PERFORMANCE - Flawless performance in TKL form factor, with anti-ghosting keys
- TKL FORM FACTOR - The compact esports-proven TKL design maximizes space and enhances performance
- WATER AND DUST RESISTANT - Extra durable to protect against splashes, dust, and more
- WHISPER-QUIET GAMING SWITCHES - Nearly silent use for 20 million low-friction keypresses
- 8-ZONE RGB ILLUMINATION - Gorgeous color schemes and reactive effects
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SteelSeries ApS |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Color Supported | 16.8 Million Colors |
| Backlight Type | RGB LED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Anti-ghosting | Yes |
| Keystroke Life | 20 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Dust Resistant |
| Hot Keys | Pause |
| Keyswitch Technology | Whisper Quiet |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.57" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.33" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.91" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | SteelSeries ApS |
| Brand Compatibility | Sony |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Apex 3 TKL White - US |















