- 34" viewable screen size enhances clarity and depth for immersive playback of movies, games, and high-resolution media
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 1 ms response time ensures ultra-smooth motion with no ghosting, ideal for fast-paced gaming and action scenes
- 21:9 aspect ratio ensures that you easily view CinemaScope video content without letterboxing or distortion across the entire screen
- Furnishes captivating visuals with 250 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- HDR10 feature boosts monitor reliability and performance consistency for sustained productivity
- 3440 x 1440 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LED Monitor is reliable and delivers consistent performance for extended use
- The 3440x1440 resolution with UltraWide Quad HD mode delivers immersive visuals and sharp picture quality across wide screens
- 165
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 2 , 500:1 |
| Curvature | 1000R |
| Screen Size Class | 34" |
| Viewable Screen Size | 34" |
| Backlight Technology | LED |
| Curved Screen | Yes |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Screen Mode | UW-QHD |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1976) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.02510 mm x 0.02510 mm |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Maximum Power Consumption | 50 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | No |
| USB Type-C | No |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 12.30 lb |
| Height with Stand | 18.71" |
| Depth with Stand | 10.73" |
| Width with Stand | 31.76" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | No |
| DVI | No |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 50°F (10°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 10% to 80% (Non-condensing) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
27 out of 27 (100%) reviewers recommend this product





















