Incredible speeds plus rock-solid reliability.
Kingston's A400 solid-state drive dramatically improves the responsiveness of your existing system with incredible boot, loading, and transfer times compared to mechanical hard drives. Powered by a latest-gen controller for read and write speeds up to 500MB/s and 450MB/s�, this SSD is 10x faster than a traditional hard drive for higher performance, ultra-responsive multi-tasking, and an overall faster system.
Also more reliable and durable than a hard drive, A400 is built with Flash memory. There are no moving parts, making it less likely to fail than a mechanical hard drive. It's also cooler and quieter, and its shock and vibration resistance makes it ideal for notebooks and other mobile computing devices.
A400 is available in multiple capacities from 120GB-960GB to give you all the space you need for applications, videos, photos and other important documents. You can also replace your hard drive or a smaller SSD with a drive big enough to hold all your files.
Kingston's A400 solid-state drive dramatically improves the responsiveness of your existing system with incredible boot, loading, and transfer times compared to mechanical hard drives. Powered by a latest-gen controller for read and write speeds up to 500MB/s and 450MB/s�, this SSD is 10x faster than a traditional hard drive for higher performance, ultra-responsive multi-tasking, and an overall faster system.
Also more reliable and durable than a hard drive, A400 is built with Flash memory. There are no moving parts, making it less likely to fail than a mechanical hard drive. It's also cooler and quieter, and its shock and vibration resistance makes it ideal for notebooks and other mobile computing devices.
A400 is available in multiple capacities from 120GB-960GB to give you all the space you need for applications, videos, photos and other important documents. You can also replace your hard drive or a smaller SSD with a drive big enough to hold all your files.
- With a capacity of 960 GB, enjoy extensive storage space for all your documents and data
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- With the high write speed of 450 MB/s, experience quick responses when updating or transferring files
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- The impressive read speed of 500 MB/s enhances system performance, allowing you to complete complex tasks efficiently
- 2.5" form factorenables hassle-free and easy usage, enhancing overall efficiency
- Provides expanded storage capacity with optimal efficiency, ensuring you have ample space for all your needs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 960 GB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Maximum Read Transfer Rate | 500 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 450 MB/s |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 1.54 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | 2.5" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | A400 SSD |
Kingston A400 960 GB Solid State Drive - 2.5" Internal - SATA (SATA/600) - Desktop PC Device Supported - 500 MB/s Maximum Read Transfer Rate - 3 Year Warranty
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







