- Provides sufficient storage capacityof 800 GB for your computer, ensuring you have ample space for all your files and applications
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- PCI Express NVMe x4 interfaceguarantees quick and reliable data transfer
- 2.5" form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HPE Sourcing |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 800 GB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Carrier | Yes |
| Drive Interface | U.3 |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe x4 |
| Endurance (DWPD) | 3 |
| Endurance Type | Mixed Use |
| Random 4KB Read | 530000IOPS |
| Random 4KB Write | 145000IOPS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | 2.5" |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Pluggable | Yes |
| Manufacturer | HPE Sourcing |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | 800GB NVMe Gen4 High Performance Mixed Use SFF SCN U.3 PM1735 SSD |
HPE Sourcing PM1735 800 GB Solid State Drive - 2.5" Internal - U.3 (PCI Express NVMe x4) - Mixed Use - Storage System, Server Device Supported - 3 DWPD - Hot Pluggable
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

